Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Dziecka w Zielonej Górze

30 maja na Deptaku Zielonogórskim leśnicy zorganizowali dla dzieci wiele atrakcji z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

30 Maja na Zielonogórskim Deptaku z okazji Dnia Dziecka leśnicy zorganizowali naszym najmłodszym wiele atrakcji. Dzieci poprzez zabawę mogły bliżej przyjrzeć się naszym lasom i poznać zawód leśnika. Wśród atrakcji nie brakowało konkursów, gier oraz zabaw ruchowych.

 

OPIS ATRAKCJI W LEŚNEJ OSADZIE

W DNIU 30.05.2015 roku

Oferta przygotowana przez wybranych pracowników wszystkich nadleśnictw podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych będzie prezentowana w specjalistycznych stanowiskach – namiotach, które prezentować będą dzieciom las i jego mieszkańców, żyjące w nim rośliny a także pracujących dla lasu leśników.

Nasze ekspozycje podzielone zostały na poniższe sekcje:

 1. „POD SOSNĄ" (nazwa robocza: rośliny i ochrona przyrody), odpowiedzialna -  Ilona Mrowińska z Nadleśnictwa Lubsko.

Na tym stanowisku zorganizowane będą konkursy nt. rozpoznawania rodzimych drzew i krzewów po świeżych gałązkach - "Rozpoznaj! Jakie to drzewo?" oraz "Zagadki z leśnego koła fortuny" - o leśnych roślinach, ochronie przyrody i ciekawostki z lasów.

Zobaczymy również sadzonki drzew i krzewów, tablice z rycinami drzew i krzewów, pomoce dydaktyczne do rozpoznawania gatunków drzew oraz informacje  o "Chrobrym" z Nadleśnictwa Szprotawa. Wszyscy chętni będą mogli sobie zrobić zdjęcie z największą szyszką świata.

 1. „ZWIERZĘTA NASZYCH LASÓW", odpowiedzialni Sylwia Wieczór – Czech z Nadleśnictwa Nowa Sól  i Łukasz Wojciechowski z Nadleśnictwa Bytnica.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia stoiska edukacyjnego „Zwierzęta naszych lasów" z ciekawą ofertą dla uczestników festynu, gdzie każdy bez względu na wiek będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Na odwiedzających czeka szereg atrakcji; bogata ekspozycja owadów, ptaków i ssaków zamieszkujących nasze lasy. Będzie można przy pomocy lup bardzo dokładnie przyjrzeć się owadom i dostrzec zmienność ich kształtów oraz barw. Uczestnicy festynu będą mogli zapoznać się z kolekcją skrzydlatych mieszańców lasu pod postacią ręcznie malowanych rzeźb ptaków, a także zbiorem publikacji książkowych o tematyce przyrodniczej. Chętni mogą wykonać samodzielnie pamiątkę związaną z ptakami oraz wziąć udział w konkursach dotyczących wiedzy na ich temat. Znakomity rzeźbiarz – Lech Bęben w czasie festynu wykona rzeźby ptaków. Obserwacja warsztatu pracy twórcy arcydzieł z drewna to niecodzienne wydarzenie. Na części stoiska związanej z łowiectwem niewątpliwym wabikiem będzie ekspozycja poświęcona ssakom. Każdy może z bliska przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom, wziąć udział w konkursie rozpoznawania tropów, sylwetek i zagadnień związanych ze ssakami. Niewątpliwą atrakcją i to nie tylko dla najmłodszych będą gry, zabawy, konkursy i quizy edukacyjne przygotowane przez pracowników Lasów Państwowych; m.in. leśne zgadywanki, gra plenerowa „bystrzak leśny", puzzle podłogowe, zadania manualne, możliwość zapoznania się z odgłosami zwierząt.

Na naszym stoisku zorganizowana zostanie wystawa trofeów łowieckich – w tym także spreparowanych zwierząt leśnych, a także:

- mini występy sygnalistów

- prezentacja filmów o tematyce łowieckiej

- gra edukacyjna o gwarze  łowieckiej.

" LEŚNICTWO DAWNIEJ" – ekspozycja starych urządzeń i narzędzi leśnych", odpowiedzialny Marek Bugała i Bogusław Szwichtenberg z Nadleśnictwa Krzystkowice.

 

Na tym stanowisku będzie można zobaczyć urządzenia i narzędzia leśne używane dawniej w leśnictwie a obecnie wycofane ze względu na postęp technologiczny w lasach.     

Przewidujemy dodatkowe atrakcje, m.in. nabijanie daty na krążku brzozowym starym numeratorem leśnym  (ustawiona data imprezy), demonstracja pracy starych pilarek spalinowych oraz samodzielną przerzynkę drewna piłą ręczną.  

 1. „KANCELARIA LEŚNICZEGO", odpowiedzialni – Paweł Mrowiński z Nadleśnictwa Lubsko i Henryk Grala z Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie.

W zacisznym miejscu przy Kościele pw. Matki Boskiej wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami pracy leśników. Proponujemy wystawę maszyn i samochodów specjalistycznych pracujących w naszych lasach (harwester, forwarder, Land Rovery pożarnicze i Straży Leśnej), ekspozycję imitującą kancelarię leśniczego, prezentację atrybutów jego pracy (mundur, numerator, rejestrator, cechówka, itp.). Ponadto, na tym stanowisku znajdziecie Państwo sokolników, ofertę Gospodarstwa Rybackiego „Karp z lasu", ofertę wyrobów Zakładu Drzewnego w Klenicy  i wiele innych atrakcji.

 1. „SPORT W LESIE", odpowiedzialna Beata Taryma z Nadleśnictwa Cybinka.

Idąc naprzeciw oczekiwaniom wielu turystom oraz miłośnikom przyrody  odwiedzających rokrocznie nasze lasy,  pragniemy przybliżyć Państwu tematykę oraz formy wypoczynku na świeżym powietrzu.
      Sylwoterapia (drzewoterapia) - pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Samo przebywanie pośród swobodnie rosnących drzew poprawia samopoczucie człowieka. Dotykanie, głaskanie, przytulanie się, ułatwia powrót do równowagi z naturą, czyli do równowagi z całym naszym organizmem. Sam spacer po lesie nie wystarczy. Należy wybrać odpowiednie gatunki drzew, dotykać je odkrytymi częściami ciała - najlepiej czołem, dłońmi, bosymi stopami i plecami. Leczniczy wpływ drzew na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach
i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Z sylwoterapii warto korzystać, zwłaszcza wiosną i latem.

 • Sosna - korzystnie wpływa na układ oddechowy człowieka
 • Brzoza - działa uspokajająco, łagodzi stany depresyjne, wzmacnia, wspomaga w leczenie chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy. Sok z tego drzewa bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B  zapobiega tworzeniu się kamieni  w organizmie, poprawia metabolizm.
 • Wierzba - uspokaja i działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo
 • Lipa - minimalizuje zmęczenie, stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia, przywraca równowagę
 • Dąb - redukuje stres, pobudza do pracy naczynia limfatyczne i krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne.
 • Jarzębina - wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce  z nałogami. Związki czynne zawarte w jarzębinie działają moczopędnie, przeciwzapalnie. Stosowana zewnętrznie (do nacierania) łagodzi bóle mięśniowe i stany reumatyczne.
 • Buk - pozytywnie wpływa na psychikę, a zwłaszcza na koncentrację uwagi. Spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek.
 • Jabłoń - pobudza do działania
 • Grusza - stymuluje pracę układu krążenia
 • Czarny bez - działa na organizm moczopędnie, rany szybciej się goją, poprawia się stan psychiczny. Herbata z jego kwiatów jest skuteczna w leczeniu  przeziębień, wzmacnia system immunologiczny.

Nie jest zagadką, że ta forma czynnego spędzania czasu w terenie  jest najbardziej dostępna, najtańsza a zarazem przyjazna ponieważ poprawia samopoczucie człowieka.   

Również formy wszelkiej sprawności fizycznej tj. biegi, jazda na rowerze, jazda konno, nordic walking, spacer wykonywane bezpośrednio w lesie wpływają kojąco i stymulująco na nasz organizm.

Na naszym stoisku przedstawimy Państwu proste gry i zabawy, które z powodzeniem będą mogli Państwo wykonać sami w czasie spędzania wolego czasu w lesie.

 1. „LEŚNE KINO", odpowiedzialna Olga Ciemnoczołowska z RDLP w Zielonej Górze, w którym obejrzymy nasze najlepsze leśne produkcje filmowe.
 1. „KĄCIK PLASTYCZNY", odpowiedzialna Anna Grabska z Nadleśnictwa Przytok,

w którym na dzieci czekać będą ciekawe zadania plastyczne i wygodne miejsce do ich tworzenia. Wszystkie dzieci będą mogły wykorzystać swój talent do stworzenia gigantycznego, wspólnego obrazu o lesie.

    Nad całością czuwać będzie Biuro Leśnej Osady – „DZIUPLA", w którym oprócz informacji o ofercie bieżącej będzie można zapoznać się z ofertą nadleśnictw z zakresu udostępniania lasu, pobrać materiały, legitymacje do konkursów, talony żywnościowe, nagrody, itp.

 

Tego dnia naszym leśnikom towarzyszyć będą ludzie, których pasje związane są z lasem. Dla niektórych z nich najważniejszym tworzywem jest drewno, dla innych jego pochodne a jeszcze inni w  lesie szukają natchnienie dla twórczości.

RZEŹBIARZE:

 1. Lech Bęben z Nowej Soli

Rzeźba interesowała go od dziecka. Ale  dopiero  w  roku   1984   zaczął  rzeźbić   profesjonalnie.  W  owym  roku  wziął  udział  w  swoim pierwszym  Plenerze Rzeźbiarskim.  Od  tego   czasu  praktycznie co  roku  uczestniczy   w  takich   plenerach.  Pod  koniec  lat  dziewięćdziesiątych zrodził  się pomysł  aby  założyć  pierwsze  stowarzyszenia  artystyczne  i na szczęście po  jakimś  czasie  się  udało. Jest  jednym  z  założycieli Lubuskiego Stowarzyszenia  Twórców  Rękodzieła Ludowego. Stowarzyszenie  promuje  licznych  twórców  z  Ziemi  Lubuskiej  i  w  ten  sposób  promuje także nasz  region.

Przez  kilka   lat  współpracował  ze  szkołą  Waldorfschulle, która  działa  w  Cottbus. Prowadził zajęcia  z  dziećmi  z  Polski  i  Niemiec.

Od  dłuższego  czasu  współpracuje  również  ze  szkołą   Waldschulle  w Mullerose, organizuje  spotkania  z uczniami  szkół  podstawowych, pokazuje   dzieciom  jak   z  kawałka  drewna można    stworzyć   swoją  własną  rzeźbę
 np; łódkę, maskę  itd.

W roku  2012  miał wystawę  w  Parku  Róż  w  niemieckim  mieście  Forst.

Podpatruje  przyrodę  i  często  rzeźbię  ptaki,  czy  też  zwierzęta

 1. Jerzy Kupczyk z Żagania

Jerzy Kupczyk - żagański artysta rzeźbiarz. Rzeźbą zajmuje się od ponad 30 lat. Ulubionym tematem jego twórczości są legendy i baśnie ludowe. Każda z jego rzeźb jest inna. Symbolizują one różne zawody oraz przedstawiają także osoby zasłużone dla miasta Żagania. Artysta jest twórcą drewnianych diabełków, które wręczane są przy różnych okazjach. Ceni również kontakt z przyrodą, rzeźbi budki dla ptaków które wzorowane są na pałacowych maszkaronach. Stworzył również "Galerię Dobrego Diabła", która znajduje się w podziemiach Pałacu Książęcego w Żaganiu.

Podczas "Leśnego Dnia Dziecka" prezentowane zostaną wykonane prace rzeźbiarskie  Pana Jerzego Kupczyka.  Na stoisku będzie trwał również pokaz pracy rzeźbiarskiej przy tworzeniu nowych budek lęgowych dla ptaków, które wzorowane będą na pałacowych maszkaronach.

 1. Henryk Domaradzki – rzeźbiarz, malarz.

Mieszka w Bieniowie w  Gminie Żary.

Rzeźbą zajmuje się od 1970 r.,  rzeźbi w drewnie, glinie i kamieniu.

Prowadzi rzeźbiarskie zajęcia warsztatowe z dziećmi.

Największe osiągnięcia rzeźbiarskie to wykonanie ołtarzy w  kilku kościołach i kapliczki można je zobaczyć w Gubinie, Jasieniu, Węgorzewie, Gościmiu i Gubinie.

Aktualnie wykonuje pomnik Sybiraków, który będzie eksponowany w Żarach.

Na zamówienie wykonuje mniejsze rzeźby, które posiadają prywatne osoby w kraju i zagranicą.

Ekspozycja rzeźbiarska w dniu 30.05.2015 roku obejmować będzie:

- ciągłą pracę w drewnie;

- pokaz zdjęć wykonanych rzeźb;

- wystawę wyrzeźbionych leśnych ptaków;

- pokaz wyrzeźbionych leśnych grzybów (konkurs w ich rozpoznawaniu);

- dla chętnych dzieci – samodzielne wykonanie miseczki lub rzeźby w glinie;

MALOWANIE CIAŁA i TWARZY:

 1. Amancio Chiari Arcia

Artysta–malarz; ciałem i duszą Indianin z plemienia Kuna w Panamie.

Urodził się na wyspie Ustępu w Archipelagu San Blas na Karaibach.

W latach 1978 – 1983 studiował w Polsce, na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – na Wydziale Turystyki i Rekreacji.

Po studiach wrócił do rodzinnej Panamy, jednak od roku 1989 r. na stałe mieszka w Polsce wraz z żoną oraz 2 córkami; najpierw we Wrocławiu, a od roku 2000 w Krośnie Odrz.

Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, aktualnie pracuje w Szkole Podstawowej w Dychowie.

Malować zaczął dopiero w Polsce, ale głównymi motywami jego twórczości są akcenty karaibskie – życie codzienne Indian, indiańskie zwyczaje, wielobarwna przyroda, pejzaże, mitologia.

Motywy polskie w jego twórczości występują bardzo rzadko. Jego ulubionymi formami artystycznymi są: wielkoformatowe obrazy malowane farbami akrylowymi, akwarele, grafika,  miniatura

Dorobek artystyczny Amancio Chiari Arcia znalazł swój wyraz w kilkudziesięciu wystawach jego obrazów w Polsce i za granicą.

Wystawy krajowe – Warszawa, Wrocław, Krosno n/Wisłokiem, Stargard Szczeciński, Strzelin, Głogów, Wschowa, Babimost, Sulechów, Krosno Odrz.

Wystawy zagraniczne – Niemcy, Francja, Holandia, Dania, Szwecja, Norwegia

Amancio od wielu lat intensywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świąteczną - zarówno przekazywanymi pracami jak i czynnym, bezpośrednim zaangażowaniem. Uwielbia kontakty z dziećmi, prowadząc rozmaite zajęcia sportowe w ramach imprez szkolnych oraz lokalnych festynów. Przy tych okazjach malowane jego ręką „TATUAŻE"  cieszą się zawsze niezwykłą popularnością. Wielobarwne motywy przyrodnicze – głównie kwiaty, liście, motyle czy nawet skorpiony są artystycznie rozpoznawalne z daleka.

 1. Barbara Bodak

Artystka – amatorka. Na co dzień pracuje jako Podleśniczy w Nadleśnictwie Szprotawa w Leśnictwie Długie. Podczas Leśnego Dnia Dziecka malować będzie buzie wszystkich chętnych dzieci, wyczarowując na nich leśne zwierzęta, owady i rośliny.

WARSZTATY „CZERPANEGO PAPIERU" MACIEJA KUSZA

 Uczestnicy zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną o wytwarzaniu papieru. Sami będą przygotowywać celulozę, czerpać sitami, barwić i zdobić, wyciskać z wody i suszyć kartki czerpanego papieru. Pan Maciej Kusz zajmuje się także:

-budową ekologicznego domu w  technologii glinosłombala, technologii tak starej, a jednocześnie tak nowej w naszym kraju. Technologii ekologicznej i ekonomicznej;

- prowadzeniem warsztatów artystycznych dla różnych grup wiekowych np. rzeźba w glinie, kamieniu, malowanie na szkle...;

- organizowaniem pokazów ginących zawodów na festynach czy innych uroczystościach  np.: kowalstwo, wikliniarstwo, czerpanie papieru...

- przeprowadzeniem warsztatów o tematyce eko-budownictwa.

POKAZ in vivo PRODUKCJI BUDEK LĘGOWYCH - z możliwością ich otrzymania jako wygranej w konkursach.