Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia czynią mistrzem … w gaszeniu lasów !

W dniu 08.04.2017 roku, odbyły się VII Gminne Ćwiczenia Jednostek OSP z terenu gminy Cybinka, pod nazwą ‘'Koziczyn 2017".

Ćwiczenia zorganizowane zostały z inicjatywy Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Cybince przy współpracy z KP PSP w Słubicach oraz Nadleśnictwem Cybinka.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej (prowadzenie działań gaśniczych w natarciu, obronie oraz połączonych, organizowanie punktów czerpania wody, dowożenie wody w rejon pożaru, ewakuacja z zagrożonego terenu), umiejętności sprawowania łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi.

Przećwiczono kilka epizodów i wariantów, możliwych do wystąpienia podczas akcji w tym : wypadek drogowy z udziałem dwóch pojazdów osobowych, pożar budynku magazynowego oraz rozległy pożar lasu.Podczas ćwiczeń została uruchomiana sieć stałej obserwacji naziemnej, która jest podstawowym sposobem wykrywania pożarów lasu na terenie Nadleśnictwa Cybinka. Sieć tę tworzą cztery wieże obserwacyjne oraz kamera TV z których można obserwować tereny leśne w celu wykrywania pożarów i przekazywania informacji o ich wykryciu.

W ćwiczeniach uczestniczyli: Nadleśnictwo Cybinka, wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Cybinka, strażacy z JRG w Słubicach, OSP Radomicko, OSP Połęcko, koledzy zza niemieckiej granicy: FeuerwehrLossow.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia materiały filmowego na naszym profilu Facebook: 

Film z ćwiczeń pożarowych