Asset Publisher Asset Publisher

Przekazany w dobre ręce – samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Rybaki

Dnia 29.09.2018 roku przy remizie strażackiej w Rybakach odbyło się oficjalne przekazanie średniego auta ratowniczo-gaśniczego Star-Man GBA 2/20/5 dla tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

O godzinie 15:00  Proboszcz parafii w Maszewie ks. Andrzej Skoblicki uroczyście poświęcił pojazd, następnie wszyscy zaproszeni goście wraz z organizatorami przecięli wstęgi. Po ceremonii odbył się alarmowy przejazd w eskorcie pojazdów z innych jednostek. Kolejną częścią uroczystości było podpisanie aktu przekazania pojazdu przez Wójta Gminy Maszewo dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybakach, przemówienia gości zaproszonych, wręczenie podziękowań dla sponsorów. 

W trakcie przemówień, głos zabrał również Nadleśniczy Nadleśnictwa Cybinka Krzysztof Tomczak, który wspomniał o zagrożeniu pożarowym. Ten rok jest wyjątkowo trudny i niebezpieczny pod względem pożarowym, a wysoka lesistość terenu Nadleśnictwa na poziomie 70 % dodatkowo podnosi zagrożenie. Zakup pojazdu, szczególnie dla OSP Rybaki bez wątpienia zwiększy możliwości operacyjne Strażaków z Rybaków oraz wspomoże Nadleśnictwo w zakresie p-poż. 
Około godziny 16:30 wszyscy obecni zostali zaproszeni na wspólny ciepły posiłek.

Pojazd Star-Man został zakupiony przez Wójta Gminy Maszewo od Gminy Kłodawa, OSP w Różankach za kwotę 125 tys. zł. z czego udział sponsorów to aż 98 tys. zł. Nadleśniczy Nadleśnictwa Cybinka Krzysztof Tomczak przekazał ze środków Lasów Państwowych na kupno pojazdu kwotę w wysokości 20 tys. zł. Dyrektor RDLP w Zielonej Górze dołożył dodatkowe 10 tys. zł.
Warto zaznaczyć iż, auto jest od około miesiąca w podziale bojowym i było już dysponowane do akcji 4 razy. „Chrztem bojowym” na naszym terenie był groźny pożar lasu w Leśnictwie Maszewo – na całe szczęcie pożar został opanowany.

Autor: Hubert Jarociński, Bartłomiej Lenard