Asset Publisher Asset Publisher

Rowerowe Wakacje – wizyta w Świebodzinie

Uczestnicy Letnich Rowerowych Wakacji wraz z przedstawicielem Nadleśnictwem Cybinka odwiedzili w dniu 02.07 (poniedziałek) Łagów oraz teren Nadleśnictwa Świebodzin.

Wraz z edukatorami z Nadleśnictwa Świebodzin zwiedziliśmy i poznaliśmy okolicę zlokalizowaną w bliskim sąsiedztwie ośrodka wypoczynkowego „Leśnik”. 
Dzieci i młodzież wraz z opiekunami  przemierzyli leśne dukty, ścieżki przyrodniczo-historycznej „Sokola Góra” znajdującej się na terenie leśnictwa Dolina. 
Wszyscy zapoznaliśmy się z zawiłą historią oraz niesamowitą przyrodą tego zakątka Nadleśnictwa. 
Zwiedziliśmy również zamek Joannitów, który został zbudowany na przesmyku dwóch jezior: Trześniowskiego i Łagowskiego i położony jest na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. 

Kilka ciekawostek z historii zamku: 
Budowę zamku rozpoczął Zakon joannitów w 1350 r., w miejscu gdzie wcześniej ustawiono już podwyższenia. Szybko został wzniesiony wysoki czworoboczny budynek o wysokości 12 m, następnie wybudowane zostały mury dookoła zamku ze strzelnicami. Na początku XVI w. na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24-metrową wieżę. Podczas wojen oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Świebodzin za zaangażowanie i bardzo miłe przyjęcie.