Wydarzenia Wydarzenia

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy w całym kraju będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

Nadleśnictwo Cybinka pragnie przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji ”sprzątaMY”.

Akcja skierowana jest do wszystkich chętnych, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej.

Sprzątanie przewidziane jest na dzień 20.09.2019 r. w godzinach od 11:00 do 13:30. Spotkamy się w Cybince przy Zespole Szkół, w Białkowie przy Szkole Podstawowej oraz przy Szkole Podstawowej w Gęstowicach. Z tamtąd wyruszymy do lasu !!!


Poniżej przedstawiamy dokładny plan działania w ramach akcji sprzątania lasu:
22.09.2019 rok (piątek):

Cybinka - godz. 11.45 przy Zespole Szkół

Białków - godz. 12.00 przy Szkole Podstawowej

Grzmiąca - godz. 11.00 przy Szkole Podstawowej

  

Zapewniamy worki na śmieci i rękawiczek oraz fachową opiekę.

Wydarzenie zakończymy małym podsumowaniem oraz poczęstunkiem.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Beatą Taryma (Tel. 797012813). Adres e-mail: beata.taryma@zielonagora.lasy.gov.pl

ZAPRASZAMY