Wydarzenia Wydarzenia

Dzień dokarmiania zwierzyny

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Jak z trudnymi warunkami zimowymi radzą sobie zwierzęta ?

To pytanie na które jak się okazuje nie wszyscy potrafią prawidłowo i w pełni odpowiedzieć. 
Mróz, śnieg i lód to przeszkody, które z pewnością nie ułatwiają dostępu do pokarmu dla mieszkańców lasu. Możemy im jednak w tym pomóc … i pomagamy. Należy jednak pamiętać, aby robić to umiejętnie. 
Dokarmianie należy prowadzić wyłącznie w sytuacji, gdy jest to niezbędne. Zbyt intensywne dokarmianie powoduje zachwianie instynktu i najzwyczajniej rozleniwia zwierzaki, a przecież nie o to nam chodzi. Sztuką przetrwania jest sztuka zdobywania a nie dostawania pożywienia. 
Nie bez znaczenia ma również fakt, gdzie dokarmiany zwierzynę. To niezwykle ważne ponieważ przez niewłaściwy dobór miejsca wykładania karmy może doprowadzić do nadmiernej koncentracji zwierzyny w sąsiedztwie upraw i młodników. Wówczas może dochodzić do powstawania szkód w młodym pokoleniu drzew, a przecież nie taki jest nasz cel. 
I w końcu ważne jest czym karmimy dziką zwierzynę. Karma powinna być dostosowana do rodzaju zwierzęcia, jego potrzeb w okresie zimowym i trwała a co za to idzie bezpieczna dla wszystkich naszych podopiecznych. 
Jeśli już zdecydujemy się na czynne uczestnictwo w Dniu Dokarmiania Zwierzyny Leśnej to pierwsze swoje kroki skierujmy do leśników i myśliwych. Możemy obiecać, że nikogo nie odprawimy z przysłowiowym kwitkiem. I choć 11 lutego jest tylko raz w roku to o zwierzętach (tych dzikich i tych domowych) pamiętajmy przez cały czas.