Wydarzenia Wydarzenia

Przerwany Marsz 1939

Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Leśnicy podczas ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Cybince, mieliśmy okazję towarzyszyć naszym emerytowanym leśnikom z grona Polskich Dzieci Wojny i symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz do szkoły z 1 września 1939 roku.

Polskie Dzieci Wojny - osoby urodzone przed 1945 r., nasi wspaniali leśnicy z którymi wzięliśmy udział w akcji „Przerwany Marsz” (fot. Agnieszka Nowak, Urząd Miejski w Cybince)

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni

Przetrwali czas okupacji, który zabrał Im dzieciństwo, być może ten okres skruszył
Ich przekonanie o sprawiedliwości dziejowej (…). Mimo tym niełatwym doświadczeniom
i słabnącemu z upływem lat zdrowiu, znaleźli siłę! Postanowili upamiętnić tamte czasy, utrwalić pamięć o swoich bliskich i pokazać, że warto dążyć do budowania fundamentów pokoju i bezpieczeństwa. Przekraczając szkolne progi, podjęli wyzwanie!

Pan Marian Sylwestrzak – nasz dzielny leśnik, który opowiedział uczniom o swoich wspomnieniach z czasów wojny. Po jego lewej stronie Pani Leokadia Więcek a po prawej Pani Anna Weryszko. (fot. Agnieszka Nowak, Urząd Miejski w Cybince)

Zintegrowana przestrzeń dla #pamięci!

Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2019, w Zespole Szkół, w Cybince, wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców
i opiekunów z naszego nadleśnictwa zbudowaliśmy z pokoleniem Polskich Dzieci Wojny wspólną przestrzeń dla pamięci. Był to niezwykły moment – czas na refleksje, wspomnienia
i myśl o dziedzictwie pokoleń. Nie sposób w kilku zdaniach oddać emocje tej podniosłej chwili więc jedyne słuszne słowo, które w tym momencie powinniśmy skierować do pokolenia Polskich Dzieci Wojny oraz osób, które wspólnie z nimi dokończyli Przerwany Marsz ...
... to po prostu słowo #DZIĘKUJEMY!

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Cybinka oraz zdjęcie pamiątkowe (fot. Mariusz Mikołajczyk, Nadleśnictwo Cybinka)

 

Autorzy tekstu:
Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze) oraz Bartłomiej Lenard (Nadleśnictwo Cybinka)