Wydarzenia Wydarzenia

Sztuka przetrwania

Survival w lesie pod czujnym okiem żołnierzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Osiecznicy - warsztaty przebiegły bez zakłóceń, a co najważniejsze wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu !

W dniach 14 i 15 maja przy współpracy Nadleśnictwa Cybinka, Gminy Maszewo, Szkoły Podstawowej w Gęstowicach, Szkoły Podstawowej w Maszewie oraz 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego odbyły się warsztaty survivalowe na poligonie Biała Góra w Osiecznicy.

Dzieci wraz z opiekunami  przez dwa dni poznawały niełatwą sztukę przetrwania w lesie, w ciężkich warunkach polowych oraz pogodowych. Temperatura nas nie rozpieszczała, a w drugi dzień towarzyszył nam nieduży deszczyk.

Profesjonalne podejście żołnierzy do zajęć zaowocowało pokazaniem bardzo wielu przydatnych i niezbędnych czynności oraz informacji dotyczących bezpiecznego przetrwania w lesie.

Dzieci i młodzież zapoznały się z następującymi tematami:

- podstawowe zasady poszukiwania, zdobywania  i spożywania wody oraz pożywienia, umożliwiające doraźne utrzymanie się przy życiu;

- metody umożliwiające zwiększenie szans przeżycia w warunkach środowiska naturalnego przez efektywne wykorzystanie posiadanego wyposażenia indywidualnego;

- wykonywanie prostych narzędzi oraz rozpalania i wykorzystywania ognisk survivalowych;

- podstawowe formy i metody ochrony własnej poprzez budowę schronień w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych.

Po sesji terenowej wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane przez Nadleśnictwo indywidualne suche racje żywnościowe "S-5".

Warsztaty przebiegły bez zakłóceń, a co najważniejsze nikomu nic się nie stało.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie.