Lista aktualności Lista aktualności

Czy czeka nas bitwa o las ?

– czyli jesienne poszukiwania szkodników owadzich. Jeśli chcemy wiedzieć, co nas czeka w przyszłym roku, musimy już dzisiaj poszukać pierwszych sygnałów zbliżającego się zagrożenia dla lasu.

W tym celu Nadleśnictwo Cybinka jak i wszystkie pozostałe nadleśnictwa w całym kraju rozpoczęło jesienne poszukiwania szkodliwych owadów atakujących głównie drzewostany sosnowe.

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych ze strony szkodników liściożernych, głównie takich gatunków, jak: barczatki sosnówki /Dendrolimus pini/, strzygonia choinówka /Panolis flammea/, poproch cetyniak /Bupalus piniarius/, boreczniki /Diprion/, siwiotek borowiec (zawisak) /Hyloicus pinastri/, osnuja gwiaździsta /Acantholyda posticalis. Gatunki te zimują w różnych formach ale zawsze w ściole pod okapem drzew. Szukamy gąsienic, poczwarek, larw, kokonów. Liczymy je skrupulatnie. Na tej podstawie jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy w kolejnym roku będziemy mieli do czynienia z masowym pojawem owadów (gradacją), czy nie.

Jeśli nasze obawy będą miały odzwierciedlenie w wynikach tych poszukiwań to będziemy mogli z odpowiednio dużym wyprzedzeniem przygotować się w celu ochrony drzewostanów przed ich uszkodzeniem lub nawet w skrajnych przypadkach – całkowitym zniszczeniem … ale o tym napiszemy jak do takiej sytuacji dojdzie !

Na obecną chwilę las i większość jego mieszkańców szykują się do zimowego snu …