Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów – 21 marca

Lasy pokrywają ok 30% lądów na Ziemi. Niestety ich powierzchnia w zastraszającym tempie się kurczy.

Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów - to tak, jakby w ciągu jednej sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Jeśli znikną wszystkie lasy, życie na Ziemi nie nie będzie mogło funkcjonować w znanej nam postaci. Dla gatunku ludzkiego może to oznaczać bardzo poważne kłopoty ! Ocenia się, że dla 1,6 miliarda ludzi lasy są miejscem życia i głównym źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i leczą.

Zatrzymajmy się choć na chwilę i wpadnijmy dzisiaj do lasu.

Jak co roku tak i dzisiaj tj. 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto zostało ustanowione w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uświadamiania znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. Tegorocznym hasłem przewodnim obchodów jest: LASY I ENERGIA.

Międzynarodowy Dzień Lasów przypomina jak ważny jest las w życiu człowieka i całej planety. Lasy dostarczają czystego powietrza i wody, zapewniają różnorodność biologiczną oraz chronią przed gwałtownymi zmianami klimatu.

Polska jest w liderem państw europejskich pod względem powierzchni lasów, które zajmują ponad 29% powierzchni kraju. Każdego roku sadzonych jest ponad 500 milionów drzew.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE do lasu z całą rodziną, samemu, z przyjaciółmi, z własnymi myślami – bo warto . Spędźmy tam choć odrobinę czasu, poznajmy go lepiej i poobserwujmy bo lasy są otwarte dla wszystkich.

Korzystajmy z ich bogactwa i piękna, lecz na określonych zasadach, które strzeże Służba Leśna każdego dnia, aby następne pokolenia również mogły się z nich cieszyć.

 

Warto zobaczyć:

Warto poczytać: http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/26Pk/content/miedzynarodowy-dzien-las-1