Lista aktualności Lista aktualności

Policzyliśmy dziki w Cybince ...

Nasze Nadleśnictwo wspólnie z Kołami Łowieckimi zorganizowało w dniach 24-26.10.2016 roku na całym swoim terenie inwentaryzację dzików metodą pędzeń próbnych.

Jak zapewne wszyscy pamiętają z ostatniego przekazu w tej sprawie na polecenie Ministerstwa Środowiska nasze Nadleśnictwo wspólnie z Kołami Łowieckimi zorganizowało w dniach 24-26.10.2016 roku na całym swoim terenie inwentaryzację dzików metodą pędzeń próbnych.

We wszystkich leśnictwach, na 24 transektach (miotach) o powierzchni ok. 100 ha każdy (łącznie ponad 2300 ha lasu i trzcin), średnio ponad 50 osób dziennie przez trzy dni od rana do wieczora szukało dzików. Cel był jeden – policzyć, ile właściwe osobników tego gatunku zwierzyny mamy na naszym terenie.

Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać, gdyż wszystkie dane zostały przesłane do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Całość prac organizacyjnych oraz główny ciężar kosztów poniosły Lasy Państwowe.

Inwentaryzacja została zorganizowana i wykonana w związku z realnym zagrożeniem ze strony wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń).

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim osobom, które czynnie (nie zważając na trudy terenowe oraz zmienną aurę pogodową) pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiamy fotograficzną relację z liczenia dzików.

 

Fot.: Grzegorz Sawko, Bartłomiej Lenard