Lista aktualności Lista aktualności

Turystyka piesza - pomysł na wypoczynek w lesie

Turystyka piesza jest najpopularniejszą z form aktywności ruchowej. W ostatnich czasach stała się powszechną formą spędzania wolnego czasu, wpływającą na styl życia współczesnego człowieka.

Pozwala poznać wszystkie ciekawe zakątki kraju. Jest też najprostszą i najtańszą - a więc dostępną dla każdego - formą aktywności fizycznej. Może być uprawiana indywidualnie i grupowo. Wiek nie jest ograniczeniem. Trzeba tylko odpowiednio wybrać trasę uwzględniającą możliwości uczestników wycieczki. Najlepiej wędrować w grupie.

Podstawowe zasady:

Pieszą wędrówkę powinniśmy rozpocząć od przygotowania uwzględniającego:
- trasę i cel wycieczki;
- miejsca, które chce się odwiedzić;
- noclegi;
- transport;
- ekwipunek;
Podczas wędrówek należy przestrzegać ustalonych zasad higieny i bezpieczeństwa oraz trzymać się z góry ustalonej trasy. Powinniśmy dostosować trudność planowanej trasy do wieku, płci oraz kondycji fizycznej uczestników.

Korzyści dla zdrowia:

Zdrowotne walory turystyki pieszej dla organizmu polegają na „wyrwaniu” człowieka z niezdrowego środowiska miast i wprowadzeniu w rejony, w których działalność gospodarcza nie doprowadziła jeszcze do degradacji środowiska. Wysiłek fizyczny wykonywany przez turystę w czasie wędrówek przyczynia się do poprawy jego zdrowia, hartuje i uodparnia jego organizm. Marsz w terenie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, chroni przed miażdżycą i zawałem. Pozwala wypocząć i zrelaksować się. Aby jednak turystyka piesza mogła stać się bardzo bezpieczną formą aktywnego wypoczynku, powinno się uwzględnić właściwe proporcje wysiłku fizycznego i odpoczynku.

Na terenie Nadleśnictwa Cybinka istnieją oznakowane trasy biegowe i rowerowe, które mogą posłużyć, jako baza wyjściowa w planowaniu wycieczki pieszej. Czytaj więcej >>>