Lista aktualności Lista aktualności

Wirus ASF - aktualności!

Wirus ASF - zakaz wstępu do lasu!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez Wojewodę Lubuskiego zakaz wstępu do lasu, w określonych obszarach.  Zakaz obowiązuje do odwołania.

Z kim się kontaktować?

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Nie obawiaj się ASF!

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Więcej aktualności?

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez Wojewodę Lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii (GIW) pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl.
Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objetych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Uni Europejskiej 2019/195) znajduje się na stronie GIW (link).
Stosowne Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (link).

Co robią leśnicy? 

W obszarze, określonym przez Wojewodę Lubuskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części. W ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim będą trwały do odwołania.

Gdzie obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

Aby dowiedzieć się gdzie aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do lasu zachęcamy do przeglądu map, dostępnych na stronie Banku Danych o Lasach (BDL - link).

UWAGA ! ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY LUBUSKIEGO z dnia 4 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego” dopuszcza możliwość wstępu do lasu za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego ze względu na obszar opisany w Rozporządzeniu.