Asset Publisher Asset Publisher

Akcja ratowania lasu przed szkodnikami sosny - wkrótce początek

Szkodniki pierwotne sosny jakimi są m. in. strzygonia choinówka oraz brudnica mniszka stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych lasów.

Z nastaniem odpowiednich warunków pogodowych rozpocznie się akcja mająca na celu ograniczenie liczebności tych owadów. Zwalczane będzie polegało na przeprowadzeniu oprysku insektycydem bezpośrednio na korony drzew przy użyciu specjalnie wyposażonych samolotów.

Rok 2019 jest pod wieloma względami rokiem wyjątkowym. Jest to kolejny rok ze stosunkowo niskim poziomem opadów po bezśnieżnej zimie i wysokimi temperaturami. Na domiar złego stwierdzono ponad wszelką wątpliwość występowanie w ogromnych ilościach (gradacja) szkodliwych owadów. To wszystko powoduje, że nasze drzewostany są bardzo osłabione. Gąsienice żerując na igłach zjadają je. W wielu przypadkach na znacznym obszarze dochodzi często do objedzenia wszystkich igieł czyli tzw. gołożerów. Osłabione w ten sposób drzewa zamierają i giną.

Najskuteczniejszą i sprawdzoną od lat metodą ograniczania szkód wyrządzanych przez szkodniki liści (igieł) jest ograniczenie liczebności populacji poprzez lotnicze opryski.  Zabieg polega na wykonywaniu oprysków lotniczych preparatem o nazwie Dimilin 480 S.C. Środek ten stosowany jest w niewielkich dawkach – 0,1 kg na ha. Samoloty, za pomocą których wykonuje się opryski na specjalnie wyznaczonych tzw. polach zabiegowych, są naprowadzane przy użyciu precyzyjnego systemu GPS zatem nie ma mowy o pomyłce.

Do lotniczego oprysku ratowniczego zakwalifikowano 780 hektarów lasów Nadleśnictwa Cybinka położonych na terenie leśnictw Sarnowo oraz Nowy Świat – szczegółowa mapa w materiale fotograficznym.

Faktyczne rozpoczęcie akcji jest ściśle uzależnione od warunków pogodowych lecz z pewnością zawrze się w okresie od 20 do 31 maja br.

W związku z powyższym Nadleśnictwo wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasów objętych zabiegiem w ww. terminie. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.