Strefa "Zanocuj w lesie" – Cybinka – Leśnictwo Sądów

      Nadleśnictwo Cybinka wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Wyznaczona przez Nadleśnictwo Cybinka strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.


      Lokalizacja widoczna jest również na mapie Bank Danych o Lasach  oraz z poziomu aplikacji Mbdl  Android lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania)
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  • miejsce przeznaczone do palenia ogniska- oddział 109A- g przy wieży widokowej w Cybince
  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: Zakazy wstępu do lasu. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  2. zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: Zasady korzystania z terenów leśnych
  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac
  4. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
  • terminy polowań zbiorowych
  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania) oraz przesłanie go na adres cybinka@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Mariusz Mikołajczyk, mariusz.mikolajczyk@zielonagora.lasy.gov.pl, tel. 575 658 009 (preferowany kontakt mailowy).
      Nadleśnictwo Cybinka przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

UWAGA!

Z uwagi ekstremalne zjawiska pogodowe będące zjawiskiem zmiany klimatu, takie jak długotrwałe susze, fale upałów, sytuacja pożarowa w rejonie, Nadleśnictwo Cybinka nie dopuszcza używania kuchenek gazowych na wyznaczonym obszarze ,,Zanocuj w lesie’’. Wyznaczonym miejscem do rozpalenia ogniska jest: teren przy Wieży Widokowej w Cybince w oddz. 109A-g w leśnictwie Sądów , posiadające współrzędne geograficzne: 52°12'00.8"N 14°48'36.6"E; X:489847.80; Y:213799.63