Wydawca treści Wydawca treści

Drewno energetyczne

„Drewno dla samowystarczalności energetycznej samorządu oraz dla bezpieczeństwa energetycznego państwa"

W Zarządzeniu nr 46 z dnia 24.10.2016 r. w sprawie zasad sprzedaży drewna prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w roku 2017, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustalił zgrupowania rynków właściwych dla drewna niepełnowartościowego, kreując w systemie sprzedaży kategorię drewna energetycznego, zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 20.02.2015 r. z późniejszymi zmianami. W dokumencie tym, drewno energetyczne definiowane jest jako: „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizykochemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie".

Mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne państwa, jak też kierując się zachowaniem jednolitych warunków konkurencji, Lasy Państwowe zapraszają do rejestracji rozpoczynającej negocjacje w sprawie dalszej współpracy:

Na rynku regionalnym - wszelkie podmioty prowadzące lub mające prowadzić działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej w ramach tzw. klastra samorządowego.

Kontaktować należy się z komórkami właściwymi ds. gospodarki drewnem Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, właściwych dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w terminie do dnia 9 grudnia 2016 roku.

Na rynku krajowym - podmioty prowadzące lub mające prowadzić działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego w skali kraju, poza systemami klastrów samorządowych.

Kontaktować należy się z Biurem Marketingu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przy ul. Grójeckiej 127 w Warszawie.

Jednocześnie, wszystkim podmiotom wytwarzającym produkty niestanowiące bezpośredniej kategorii gospodarki leśnej, jak baloty i zrębki uzyskiwane z pozostałości po wycince
i wyróbce drewna, odpady drzewne powstałe przy przerobie surowca, także dysponującym zużytym, drewnianym wyposażeniem wnętrz, elementami architektury budowlanej, innymi elementami drewnopochodnymi itp. docelowo oferujemy zagospodarowanie tychże
w nowo powstającej sieci składów drewna energetycznego. Informacje na ten temat,
w tym o terminach oddawania do użytku składów, będą publikowane w mediach, sukcesywnie w kolejnych komunikatach, oraz na stronach internetowych: Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl).


Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2016

W tym roku podkreślamy ważną rolę lasów w zaopatrywaniu naszej planety w świeżą wodę potrzebną do życia.

Każdego roku podczas Międzynarodowego Dnia Lasów, ustanowionego w roku 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, uświadamiamy społeczeństwu, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi.

Czy wiesz, że…

·         Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75% świeżej wody dostępnej na Ziemi.

·         Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.

·         Lasy pełnią funkcję naturalnego filtra wody.

·         Zmiany klimatu wpływają na dostępność zasobów wody.

Celebruj Międzynarodowy Dzień Lasów

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca w tym dniu kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – sadzenia drzew, sprzątania lasów i nagłaśniania tematyki w mediach.

Szukasz sposobów na świętowanie Międzynarodowego Dnia Lasu? Przedstawiamy pięć pomysłów:

1.      Obejrzyj film „Międzynarodowy Dzień Lasów" i udostępnij go.

2.      Zorganizuj lub dołącz do wydarzenia poświęconego lasom – sadzenia drzew, uczestnictwa w sympozjum, wystawie malarskiej lub konkursie fotograficznym.

3.      Dołącz do dyskusji w mediach społecznościowych, podaj kluczowe przekazy tegorocznego święta lub zrób zdjęcie ulubionego lasu i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one ok. 30% terytorium kraju, rosną na obszarze 9,3 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,6 mln ha zarządzane jest przez PGL LP. Ponad połowa to lasy o charakterze ochronnym, w tym wodochronne.

Rola lasów

21 marca leśnicy z całego świata będą również informować o znaczeniu lasów dla życia każdego człowieka. Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie, ma również z nimi ścisły związek istotna część globalnej gospodarki (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80% gatunków roślin, zwierząt i grzybów (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65% wszystkich u nas spotykanych). Lasy pełnią ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla (np. drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla).

Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. Młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare. Najstarsze, ulegające rozpadowi, wydzielają dwutlenek węgla do atmosfery. Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych magazynują około 120 mln m sześc. wody).

Lasy zapewniają nam też inne, bardziej namacalne korzyści niemal w każdej dziedzinie życia i w niemal każdym miejscu – od kuchni, przez aptekę, po plac budowy. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, surowiec trwały i elastyczny, a przy tym relatywnie tani, który znajduje 30 tys. różnych zastosowań. To jeden z niewielu materiałów ekologicznych, powstających w wyniku naturalnego procesu biologicznego, nie wymagający nakładów energii obciążających nasze portfele lub środowisko. Jego zasoby – pod warunkiem prowadzenia racjonalnej gospodarki – są niewyczerpane.


Zobacz film o Zielonogórskich lasach

Mamy prawie 50% lesistości - kto dba o zielonogórskie lasy i jak możemy z nich korzystać? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o zielonogórskich duktach.

Współczesna i aktualnie prowadzona gospodarka leśna za podstawowy cel bierze ochronę i utrzymanie lasów w Polsce, przy zachowaniu produkcji tak ważnego dla nas wszystkich drewna oraz dostępności lasu dla społeczeństwa ukazując różnorodne możliwości wykorzystania terenów leśnych, wsparte o dodatkowe możliwości realizowania swoich pasji i zainteresowań. Jak wygląda zrównoważona gospodarka leśna i lasy zagospodarowane tą metodą? Czym leśnicy zajmują się na co dzień? Jak dbamy o las? Jak uczymy o lesie? Co las oferuje turystom?

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze zapraszają na krótki, ale niezwykle treściwy, wirtualny spacer po naszych lasach.
 
(tekst: Olga Ciemnoczołowska. RDLP w Zielonej Górze)
 
Film o Zielonogórskich lasach

Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Cybinka przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

 
 
 
 
 
 
Procentowy udział drzewostanów w poszczególnych klasach wieku:
  • drzewostany w wieku 41-50 lat (IIIa kl.w.) oraz 81-90 lat (Va kl.w.), które łącznie zajmują 6378,58ha (30,43% powierzchni leśnej),
  • drzewostany w klasie IIb (31-40 lat) zajmują 2259,23ha (10,79% powierzchni leśnej)
  • drzewostany w klasie IVb (71-80 lat) zajmują 1967,85ha (9,40% powierzchni leśnej) 
  • udział najmłodszych podklas wieku (I i II) - łącznie blisko ponad 32% powierzchni.