Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.
Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Przeprowadzone na terenie Nadleśnictwa w roku 2006 prace glebowo-siedliskowe, przyniosły sporo zmian w klasyfikacji siedlisk. Wzrósł udział siedlisk żyźniejszych, a od plan urządzenia lasu na lata 2006-2015 jak i w obecnym (2016 - 2025) określiły większy udział rębni częściowych niż zupełnych.
Nasiennictwo
Aby hodować piękne, zdrowe drzewostany Nadleśnictwo dysponuje własną, rodzimą bazą nasienną, którą stanowią:
- wyłączony drzewostan nasienny sosnowy o pow. 23,93 ha
- gospodarcze drzewostany nasienne o łącznej powierzchni 271,37 ha, w tym:
o sosna – 235,98 ha
o dąb bezszypułkowy – 19,40 ha
o dąb szypułkowy – 16,39 ha
- 14 uznanych drzew doborowych (4 sosny, 10 robinii akacjowych)
- zarejestrowane źródła nasion – daglezji, jawora, olszy szarej, czereśni ptasiej, lipy drobnolistnej oraz graba.
Uprawy pochodne
Z nasion wybranych WDN Nadleśnictwo założyło uprawy pochodne, które po osiągnięciu wieku obradzania nasion stanowić będą bazę nasienną. Założono uprawy pochodne dla gatunków:
- So – sosna zwyczajna – 353,79 ha
- Db.b – dąb bezszypułkowy – 34,80 ha
- Bk – buk zwyczajny – 21,41 ha
- Brz – brzoza brodawkowata – 2,84 ha
- Db.s – dąb szypółkowy – 13,07 ha
Szkółkarstwo
Bardzo istotne znaczenie dla jakości zakładanych upraw ma materiał sadzeniowy. Nadleśnictwo korzysta z materiału sadzeniowego produkowanego na własnej szkółce leśnej znajdującej się w Leśnictwie Nowy Świat, której powierzchnia całkowita wynosi - 8,42 ha a produkcyja - 5,042 ha.
Szkółka składa się z części gruntowej oraz namiotów foliowych szt. 2.. Pod namiotami produkujemy sadzonki do szkółkowania, częściowo do sadzenia. Szkółka Leśna Radzików produkuje około 2,0 mln sadzonek rocznie, z czego gatunki liściaste stanowią około 35% (tj. około 700 tys. szt.)
Szkółka wyposażona jest w:
- urządzenia deszczująco-zamgławiające
- zaplecze magazynowe i socjalne
- stałe pole kompostowe
- niezbędne maszyny i urządzenia techniczne
Nadleśnictwo Cybinka prowadząc hodowlę lasu zajmuje się:
- w ramach odnowień - sadzeniem lasu lub na siedliskach uboższych, siewem (siewy wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych i wykonywania czyszczeń), zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną na tym terenie preferuje się dąb,
- odnowieniami pod osłoną drzewostanu, tak aby w uprawach i młodnikach znalazły się kępy starodrzewia (do 10%), ponieważ są one ostoją owadów, grzybów i innych organizmów,
- podsadzeniami produkcyjnymi szczególnie w drzewostanach sosnowych,
- dolesianiem luk (w celu lepszego wykorzystania powierzchni lasu młodszymi drzewkami i powstrzymywania procesów degradacji gleb),
- wprowadzaniem podszytów, głównie w drzewostanach sosnowych,
- pielęgnacją: czyszczeniami wczesnymi - we wszystkich uprawach w wieku do 5 lat oraz nowozakładanych, zrębów przewidzianych do zagospodarowania; czyszczeniami późnymi - usunięciem drzew o niewłaściwych cechach lub przeszkadzających we wzroście drzewom prawidłowym,
- melioracją (czynności regulujące stosunki wodne) - odnawianiem siedlisk wilgotnych, usuwaniem zbędnych samosiewów.
Nadleśnictwo Cybinka posiada od 1980 r. szkółkę leśną Radzików na terenie leśnictwa Nowy Świat. Sadzonki, które się tutaj hoduje, niemalże w całości, zaspokajają potrzeby nadleśnictwa. Dla długotrwałego przechowywania nasion buka i dębu wybudowano na szkółce specjalną chłodnię.
Bazę do zbioru nasion stanowi Wyłączony Drzewostan Nasienny sosny oraz Gospodarcze Drzewostany Nasienne sosny oraz dębu: bezszypułkowego i szypułkowego.
Pobierz Zasady Hodowli Lasu.