Wydawca treści
Parki krajobrazowe
We wsi Kłopot, leżącej w Krzesińskim Parku Krajobrazowym, znajduje się największa w Polsce zachodniej kolonia bociana białego
Obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
We wsi Kłopot, leżącej na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się największa w Polsce zachodniej kolonia bociana białego. Krzesiński Park Krajobrazowy powstał w 1998 roku i obejmuje obecnie obszar 8 546 ha, w całości zawarty w granicach województwa lubuskiego. Cechą wyróżniającą krajobraz jest tutaj duży udział terenów otwartych – rozległych podmokłych łąk i pastwisk, położonych na terasie zalewowej pradoliny Odry. Głównymi ciekami na obszarze są rzeka Odra oraz uchodzące do niej Nysa Łużycka i Łomianka. Najcenniejszym obszarem Krzesińskiego Parku Krajobrazowego jest polder przeciwpowodziowy Krzesin-Bytomiec, który w czasie silnych wezbrań wody w Odrze ulega podtapianiu i zalewaniu, co stwarza doskonałe warunki bytowania dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Występują tutaj rzadkie i chronione rośliny storczyki: kukułka szerokolistna, kukułka plamista i kukułka krwista, rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne modrzewnica zwyczajna. Ogólnie na terenie parku stwierdzono 675 gatunków roślin naczyniowych, 13 gatunków płazów, w tym dwóch posiadających kategorię zagrożenia wg Czerwonej Listy Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce: traszka grzebieniasta i kumak nizinny, 6 gatunków gadów z czego dwa skrajnie zagrożone żółw błotny i gniewosz plamisty. Teren Krzesińskiego Parku Krajobrazowego jest ważną ostoją dla migrujących gatunków ptaków. Łącznie można tutaj zaobserwować 218 taksonów. Obszar parku jest miejscem lęgowym m. in. kulika wielkiego, gągoła, nurogęsi, błotniaka łąkowego, kani rudej, kani czarnej, bielika i derkacza. Świat ssaków reprezentowany przez 41 taksonów. Można tutaj spotkać ryjówki, norniki, a z ssaków związanych ze środowiskiem wodnym wymienić można bobra europejskiego, wydrę, rzęsorka rzeczka i karczownika oraz rząd nietoperzy reprezentowany jest przez dziewięć gatunków.