Wydawca treści Wydawca treści

Raport korytarze transgraniczne

Zakładane cele zostały osiągnięte, przy czym w toku prac wynikła konieczność dopasowania zarówno przebiegu projektu jak również rodzaju i treści zapowiedzianych działań, które zostały przedstawione poniżej:
  • Opracowanie wspólnej metodyki oceny występowania populacji wybranych gatunków (uzgodnienia w zakresie oceny istniejących źródeł danych, rodzaju mapowania w terenie oraz uczestniczących partnerów projektu). W ramach warsztatów przygotowawczych we Frankfurcie nad Odrą uzgodniono na podstawie koncepcji, sporządzonej w ramach zlecenia przez spółkę IUS, dalszy tryb postępowania. W szczególności ustalono:
  • Monitoring wilka będzie opierał się na istniejących źródłach danych oraz ankietowaniu ekspertów. Po niemieckiej stronie zastosowane zostaną dodatkowo w określonych punktach fotopułapki.
  • Ustalenie populacji wydry odbędzie się poprzez wizje lokalne na obszarach odpowiednich zbiorników wodnych i ocenę istniejących danych oraz dodatkowo po niemieckiej stronie przy pomocy fotopułapek umieszczonych przy przepustach.
  • Ustalenie populacji zimorodka zostanie po niemieckiej stronie przeprowadzone przez odpowiedni lokalny odział Związku Przyrody NABU. Po niemieckiej stronie obrączkowanie nie zostanie przeprowadzone. Działania będę ściśle koordynowane pomiędzy NABU i grupą roboczą prof. Jerzaka (Liga Ochrony Przyrody/Uniwersytet Zielonogórski).
  • Żółw błotny: Po polskiej stronie ustalenie populacji odbędzie się na znanych obszarach występowania. Po niemieckiej stronie zinwentaryzowane będą zbiorniki wodne stanowiące potencjalne siedliska żółwia błotnego.
  • Zebranie i analiza danych z instytucji zajmujących się ochroną przyrody i lasów, stowarzyszeń ochrony przyrody, uniwersytetów i publikacji na temat wybranych gatunków: po niemieckiej stronie miała już miejsce konsultacja z Ministerstwem Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Brandenburski oddział NABU udostępni w ramach zlecenia posiadane dane dotyczące występowania zimorodka. Nadleśnictwo Cybinka wesprze grupę roboczą prof. Jerzaka – niezależnie od dofinansowania złożonego równolegle przez Nadleśnictwo projektu dotyczącego edukacji ekologicznej i ruchu turystycznego.
  • Na serwerze Uniwersytetu Zielonogórskiego zainstalowano platformę wymiany danych GIS. Wymiana odbywa się przy pomocy plików programu ArcGIS (format mdb).
  • Dokonano doboru obszarów po polskiej i niemieckiej stronie, w których ma zostać przeprowadzony monitoring.
  • Pierwsze spotkanie/warsztaty rozpoczynające projekt (przygotowania, uzgodnienia, praca merytoryczna) zostały przeprowadzone 28.02.2013 r. we Frankfurcie nad Odrą i cieszyły się dużym zainteresowaniem po polskiej i niemieckiej stronie.
  • Działania promocyjne towarzyszące projektowi zostały zrealizowane w formie polsko-niemieckiej ulotki, publikacji na stronach internetowych www.wildkorridor.de i www.stiftung-nlb.de, biuletynu informacyjnego („newsletter"), udziału w konferencjach i komunikatów prasowych. Stosowne potwierdzenie działań promocyjnych zostało przedłożone w Euroregionie wraz ze sprawozdaniem.
  • Wyniki inwentaryzacji zostały wprowadzone do GIS oraz zostały opracowane mapy występowania populacji po polskiej i niemieckiej stronie.
  • Karty z opisem poszczególnych gatunków oraz koncepcje odpowiednich działań zostały opracowane i zebrane w kartach działań oraz planach działań.


Żółw błotny

Emys orbicularis, długość pancerza: ok. 20 cm, ciężar: ok. 1 kg, długość życia: 90-120 lat

Żółw błotny jest jedynym dziko żyjącym żółwiem wodnym w Polsce. Lubi wygrzewać się w słońcu, ale jeśli jest gorąco pozostaje w wodzie.
Jego rozwój jest bardzo wolny - w wieku 8 lat waży zaledwie około 80 g. Kiedy przychodzi na świat jego długość wynosi 3-3,5 cm, a ciężar około 5 g. Samce po raz pierwszy rozmnażają się w wieku lat 12, a samice - 20.
Tak późna dojrzałość płciowa oraz niska płodność, przy jednoczesnym niszczeniu przez człowieka naturalnych siedlisk żółwia, mogą mieć dla tego gatunku fatalne skutki.
Gatunek bardzo rzadki, pod ścisłą ochroną od 1935 roku.
 

Zimorodek

Alcedo atthis, długość ciała: 16,5 cm, cieżar: 35 g, długość dzioba: 4 cm, czas wysiadywania jaj: 20 dni

Zawołania zimorodka są ostre, słychać je jako przeciągliwe „tije". Jego głos przypomina też przenikliwy gwizd lub powtarzalne „tut tut".

W okresie zakładania gniazd każda para rezerwuje dla siebie kilkusetmetrowy odcinek rzeki i broni go przed innymi zimorodkami. Dochodzi do gwałtownych walk pomiędzy rywalizującymi o teren samcami. Przeciwnicy grożą sobie, ścigają się, wpadają do wody i usiłują utopić jeden drugiego. Ten którego wyczerpie zażarta walka opuszcza teren sporny.

Zimorodek jest dość żarłoczny. Przebywając w gnieździe, 7 rozwijających się piskląt pochłania około 1000 maleńkich rybek, najczęściej najpospolitszych gatunków. Kiedy rozpoczynają pierwsze loty ich waga z początkowych 3 g wzrasta do 30 g. W siedemnastym dniu życia apetyt piskląt osiąga szczyt, potrafią wtedy zjeść około 80 ryb dziennie.

Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Głównym powodem zanikania tego niewielkiego ptaka jest utrata siedlisk, zanieczyszczenie wody i niepokojenie powodowane przez wędkarzy i wczasowiczów.

 


Wilk

Canis lupus, długość: 1-1,6 m (+ 40-50 centymetrowy ogon), wysokość w kłębie: 80-100 cm, ciężar: 27-54 kg. Samce wilków (basiory) są większe od samic (wadery) o ok. 20–25%.

Jako gatunek o skłonnościach terytorialnych potrzebuje dużych przestrzeni. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100-300 km2, ale wielkość ta zależy od terenu i dostępności pokarmu.
Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają ściśle określoną wewnętrzną hierarchię.
Wilki mają rozwinięty system komunikowania się przy pomocy odgłosów, mowy ciała oraz substancji chemicznych – feromonów i przez znakowanie własnymi odchodami.
Ten wielki drapieżnik w trudnych warunkach może pościć nawet przez dwa tygodnie. Ale jest także ogromnym żarłokiem, w ciągu trzech godzin 15 wilków pożarło połowę łosia o wadze 270 kg.
Latem wilk zjada średnio 2-4,5 kg pożywienia dziennie.
 


Różanka

Rhodeus sericeus, długość: 5-8 cm (maksymalnie 11 cm)

Różanka występuje w spokojnych rejonach dolnych partii rzek, starorzeczach, rozlewiskach, zatokach o mulistym dnie oraz zarośniętych jeziorach. Raczej w ławicach po kilkanaście osobników, często dołączają do ławic ryb innych gatunków występujących w zbiorniku wodnym.
Grzbiet szarawozielony lub ciemnozielonkawy, boki szarosrebrzyste, brzuch biały często z różowym odcieniem. Łuski mają ciemnoszarą krawędź co tworzy siatkowaty wzór. W tylnej części ciała występuje niebieskozielona smuga w kształcie wąskiego trójkąta o podstawie znajdującej się w środkowej części nasady ogona. Płetwy grzbietowa i odbytowa są szare, ogonowa i płetwy parzyste są czerwone lub jaskrawopomarańczowe. Zmieniają barwę w okresie tarła.
Żywi się fitoplanktonem.
Na terenie Polski gatunek jest pod ścisłą ochroną.
 


Zajęcia edukacyjne w ramach projektu

  


Audycja radiowa - Radio Zachód

Dnia 27 kwietnia w Radio Zachód odbyła się audycja radiowa o Projekcie,

  


Konkurs dla młodzieży

Dnia 13 marca 2014 r. w siedzibie Nadleśnictwa Cybinka odbył się konkurs dla młodzieży polskiej i niemieckiej.

Na konkurs przyjechała młodzież z kilku polskich oraz niemieckich szkół.

Zmagania konkursowe toczyły się w kilku konkurencjach. Uczniowie podzieleni zostali na zespoły mieszane (polsko-niemieckie) w których mogli się wykazać wiedzą o wydrze, wilku, różance, zimorodku oraz żółwiu błotnym.

Wykonali też pracę plastyczną polegającą na zaprojektowaniu plakatu o Korytarzach transgranicznych.
 
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

PROMOCJA WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ NADLEŚNICTWA CYBINKA I LANDRATSAMT BAUTZEN KREISFORSTAMT

W roku 2014 Nadleśnictwo Cybinka zrealizowało projekt pod tytułem „Promocja współpracy transgranicznej Nadleśnictwa Cybinka i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt”. Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen) z siedzibą Kamenz.

Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen ) z siedzibą Kamenz (www.landkreis-bautzen.de).
 
W ramach projektu zmodernizowano stronę internetową Nadleśnictwa Cybinka, na której przygotowano informacje o partnerach projektu w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.
 
Pod adresem www.cybinka.zielonagora.lasy.gov.pl można znaleźć ciekawe wiadomości o lasach, przyrodzie i atrakcjach turystycznych. Są też niezbędne informacje jakie trzeba znać poruszając się po lasach, aktualności i ciekawostki oraz zapowiedzi najciekawszych wydarzeń. Stronie towarzyszy piękna szata graficzna, która zachęca do odwiedzania Nadleśnictwa Cybinka.
 
Projekt przyczynił się do rozwoju współpracy z leśnikami z Saksonii, i wniósł dużo nowego do wzajemnego zrozumienia leśników polskich i niemieckich. Dotyczy to nie tylko różnic w przepisach państwowych ale i landowych.
 
Projekt „Promocja współpracy transgranicznej Nadleśnictwa Cybinka i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt" był współfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej POLSKA-SAKSONIA 2007-2013.
 

Korytarze transgraniczne

Prowadzenie działań edukacyjnych, w oparciu o sieć transeuropejskich korytarzy migracyjnych dla dzikich zwierząt w obszarze Południowa Brandenburgia – Województwo Lubuskie.

Nadleśnictwo Cybinka w roku 2011 rozpoczęło współpracę z Fundacją Krajobrazy Naturalne Brandenburgii. W cyklu spotkań organizowanych przez stronę niemiecką ustalone zostały założenia projektu. W realizację po stronie polskiej zaangażowane zostaną osoby z różnych dziedzin (informatycy, graficy, regionaliści itp.). Projekt koordynować będzie Nadleśnictwo Cybinka. Strona polska przeprowadzi działania o charakterze edukacyjnym, a strona niemiecka o charakterze badawczym.
Projekt skierowany jest do miejscowej ludności z pogranicza polsko-niemieckiego, jak również do ekspertów z dziedziny ochrony przyrody.


Współpraca transgraniczna w obszarze ochrony gatunków objętych projektem pozwoli na wymianę doświadczeń oraz przyczyni się do lepszego poznania biotopów po obu stronach granicy. Chcielibyśmy się skupić głównie na działaniach edukacyjno-promocyjnych.

Stworzenie sieci korytarzy migracyjnych biegnących wzdłuż rzeki Odry, pozwoli na kompleksowe monitorowanie przemieszczania się gatunków objętych projektem (tj. zimorodek, wydra, wilk, żółw błotny oraz różanka), a także innych zwierząt dla których „rzeka" nie jest żadną przeszkodą.

Infrastruktura oraz niewielkie zagospodarowanie urbanistyczne terenów po stronie polskiej umożliwiają udostępnienie tego obszaru pod względem edukacyjno-turystycznym, jednocześnie nie burząc istniejącego ładu oraz porządku w przyrodzie. Zwiększenie bioróżnorodności wśród fauny nadodrzańskiej jest wspólnym celem partnera polskiego jak i niemieckiego.

Działania edukacyjno-informacyjne skierowane będą do wszystkich osób zainteresowanych projektem, szkół oraz osób związanych z ochroną przyrody.
Warsztaty w Nadleśnictwie Cybinka przeprowadzone będą dla grupy osób związanych z projektem oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska.
Zajęcia edukacyjne prowadzone będą dla grup szkolnych, przedszkolnych oraz dla turystów odwiedzających nasze Nadleśnictwo.

Główne działania w ramach projektu:
1.    Prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych
2.    Przeprowadzenie warsztatów polsko-niemieckich (podsumowanie projektu, propozycje kontynuacji projektu)
3.    Przeprowadzenie konkursu tematycznego
4.    Przygotowanie bazy edukacyjnej